-
28 maja 2025 roku Polska Grupa Biogazowa (PGB), spółka należąca do TotalEnergies, uruchomiła swoją 21. biogazownię w Gogolinie, w województwie opolskim.
-
Nowa instalacja stanowi istotny krok w rozwoju energii odnawialnej oraz wzmacnianiu niezależności energetycznej Polski. Działająca zgodnie z zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym, promuje ona zrównoważone i niskoemisyjne rozwiązania.
Energia zasilająca region
Biogazownia w Gogolinie ma moc 1 MW i jest w stanie wyprodukować około 9 GWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii wystarcza do zaspokojenia potrzeb 3 000 gospodarstw domowych. Instalacja wytwarza również 8,4 GWh ciepła rocznie, które może posłużyć do usługowego suszenia drewna.
Tyma samym PGB stała się obecnie właścicielem i operatorem dwudziestu jeden biogazowni o łącznej zainstalowanej mocy 22 MW, co daje możliwość produkcji blisko 192 GWh energii elektrycznej pozwalającej na zasilanie około 69 000 polskich gospodarstw domowych. Celem PGB jest osiągnięcie zdolności wytwórczej na poziomie 2 TWh ekwiwalentu biometanu do roku 2030.
Odpad jako źródło energii
W Gogolinie zastosowano technologię fermentacji beztlenowej. Odpady organiczne, takie jak gnojowica, kiszonki, obornik i inne resztki z produkcji rolnej lub przetwórstwa spożywczego trafiają do zamkniętych komór fermentacyjnych. Tam rozkładane są przez bakterie. W wyniku tego procesu powstaje biogaz, składający się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Gaz zasila silnik gazowy jednostki kogeneracyjnej, który napędza generator. W ten sposób powstaje odnawialna energia, która pozwala ograniczyć emisję CO₂ nawet o 4 tony rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi metodami wytwarzania energii elektrycznej.
” Proces inwestycyjny był długi i wymagający, dlatego tym bardziej cieszę się, że możemy oficjalnie otworzyć nową biogazownię w Gogolinie. Biogaz jest stabilnym i niezawodnym źródłem energii. Jako samorządowiec, wcześniej pełniący funkcję odpowiedzialnego za kwestie środowiskowe, od dawna dostrzegam potencjał takich instalacji. Wspólnie z Polską Grupą Biogazową chcemy przełamywać stereotypy i zmieniać społeczne postrzeganie biogazowni. Chcemy pokazać, że z pozornie nieużytecznych produktów ubocznych można wytworzyć wartościowy surowiec, który, po odpowiednim przetworzeniu, staje się niezwykle cenny w pozyskiwaniu energii,„ – powiedział podczas uroczystego otwarcia biogazowni Krzysztof Reinert, Burmistrz Gogolina.
Wzmacnianie lokalnej gospodarki
Nowa biogazownia nie tylko produkuje energię odnawialną, ale także wzmacnia lokalną gospodarkę, zapewniając pobliskim rolnikom stabilne dochody, którzy dostarczają surowce organiczne potrzebne do działania instalacji. Dodatkowo, powstały podczas fermentacji poferment może posłużyć jako bogaty w składniki odżywcze, organiczny nawóz, sprzyjając bardziej zrównoważonym i regeneratywnym praktykom rolniczym.
Wspólne działanie TotalEnergies i PGB na rzecz neutralności klimatycznej
” Wraz z uruchomieniem kolejnej biogazowni PGB wspiera transformację energetyczną Polski. Biogaz to technologia, która łączy w sobie lokalne zasoby, troskę o środowisko i wymierne korzyści społeczne. To czyni energię bardziej ekologiczną i jest kolejnym krokiem w kierunku stabilizacji polskiego miksu energetycznego „ – skomentował Łukasz Semeniuk, Prezes Zarządu PGB.
O Polskiej Grupie Biogazowej
PGB jest liderem rynku w Polsce w dziedzinie skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła z biogazu i zatrudnia ponad 200 pracowników. Od kwietnia 2023 roku jest częścią globalnej firmy multienergetycznej TotalEnergies, będącej głównym producentem biometanu we Francji, rozwijającej również swoją pozycję w Stanach Zjednoczonych. Celem TotalEnergies jest osiągnięcie 20% udziału energii niskoemisyjnych w swoim miksie sprzedażowym do 2030 roku.
PGB rozpoczęła działalność w 2007 roku, zainicjowana przez specjalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jej podstawową działalnością jest produkcja biogazu z rolniczych odpadów organicznych i ich transformacja w energię odnawialną i ciepło – a docelowo biometanu, wtłaczanego do sieci gazowej – przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. PGB jest obecnie właścicielem i operatorem 21 biogazowni zlokalizowanych w 10 regionach Polski, z 1 nową jednostką w budowie. Świadczy również usługi związane z tą produkcją: zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, PGB oferuje gospodarstwom rolnym zagospodarowanie odpadów organicznych i wykorzystanie masy pofermentacyjnej do nawożenia upraw. Ponadto większość obiektów PGB jest wyposażona w nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy suszenia drewna. Obecnie obejmują one 47 suszarni komorowych i 6 suszarni taśmowych.
TotalEnergies i biogaz
TotalEnergies, jako główny gracz w sektorze we Francji, z mocą produkcyjną biogazu przekraczającą 800 GWh, dąży do dalszego wzrostu w Europie i Stanach Zjednoczonych, współpracując z wiodącymi firmami, w tym Vanguard Renewables i Clean Energy w Stanach Zjednoczonych. Firma jest obecna w całym łańcuchu wartości – od rozwoju projektów po komercjalizację tego odnawialnego gazu i jego produktów ubocznych (biofertylizatory, bioCO₂). Celem TotalEnergies jest osiągnięcie brutto 10 TWh ekwiwalentu biometanu rocznie do 2030 roku – co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu energii przez 1,6 miliona mieszkańców i redukcji emisji CO₂ o 1,6 miliona ton.
TotalEnergies w Polsce
TotalEnergies jest obecna w Polsce od 1992 roku i obecnie zajmuje się produkcją m.in. odnawialnych źródeł energii, paliw, płynów specjalnych, dodatków i asfaltu. Jej spółka zależna Hutchinson prowadzi 7 zakładów produkcyjnych w kraju, a TotalEnergies posiada 32 stacje obsługi AS24. W 2023 roku TotalEnergies przejęła PGB (Polską Grupę Biogazową), która obecnie posiada ponad 15% rynku biogazu w Polsce z zainstalowaną mocą 24 MW (w tym 2 MW elektrowni słonecznych). Od przejęcia NovEnergia w kwietniu 2019 roku, TotalEnergies jest aktywne w odnawialnych źródłach energii na lądzie w Polsce, z 40 MW mocy wiatrowej w eksploatacji, 206 MW mocy ze słońca i 189 MW mocy z wiatru w fazie rozwoju. W kwietniu 2025 roku TotalEnergies przejęła VSB, firmę posiadającą 84 MW zainstalowanej mocy z wiatru i kilka inwestycji w fazie rozwoju.
O TotalEnergies
TotalEnergies to globalna zintegrowana firma energetyczna, która produkuje i sprzedaje różne formy energii: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny, biogaz oraz niskoemisyjny wodór, a także energię odnawialną i elektryczność. Ponad 100 000 naszych pracowników angażuje się w dostarczanie energii jak największej liczbie osób – energii bardziej niezawodnej, bardziej przystępnej cenowo i bardziej zrównoważonej. Działając w około 120 krajach, TotalEnergies stawia zrównoważony rozwój w centrum swojej strategii, projektów i działalności.
Uwaga
Terminy „TotalEnergies”, „spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w niniejszym dokumencie oznaczają TotalEnergies SE i skonsolidowane podmioty, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie, słowa „my”, „nas” i „nasz(e)” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE posiada bezpośrednio lub pośrednio udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które opierają się na szeregu danych ekonomicznych i założeń przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. Mogą one okazać się niedokładne w przyszłości i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie przyjmuje żadnego zobowiązania do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub tendencji zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy z innych powodów. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies, znajdują się w najnowszym Uniwersalnym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE do francuskiego organu nadzoru nad rynkiem papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularzu 20-F złożonym do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC).